دیدن جسم خود در مقابل، تَوَهُم یا حقیقت؟

تصور کنید که تنها در اتاق خود نشسته اید که ناگهان مشاهده می کنید جسم شما دارد مقابلتان راه می رود و به اطراف حرکت می کند. یا اینکه شبحی به شکل و شمایل شما و با لباس شما روبرویتان می ایستد و به شما نگاه می کند. [البته همه ی این اتفاقات بدون کمک گرفتن از آینه یا اشیاء منعکس کننده رخ می دهد] این اتفاق از زمانهای خیلی دور به طور مرتب برای خیلی از آدمها رخ داده و در بیشتر موارد باعث ترس شدید آنها شده است.اما واقعیت این امر چیست؟ اجازه بدهید ابتدا نگاهی علمی به پدیده ی اتوسکپی داشته باشیم و بعد از آن دیدگاهی متافیزیکی و قابل قبول برای این امر داشته باشیم:

این اتفاق که نوعی مشاهده ی وهمی نامیده می شود غالبا در شب یا سپیده دم رخ می دهد. شخص در حالت بیداری کامل، جسد خود را میبیند که از او خارج شده و روبرویش در همان مکان راه می رود و حرکاتی مستقل و خارج از کنترل او انجام می دهد. این جسم یا شبح عبارت است از تصویری تار، کم رنگ و شفاف که اطراف شخص حرکات مختلفی انجام میدهد اما شخص نمی تواند به او نزدیک شود یا لمسش کند. این تجسد در زبان انگلیسی ‘ autoscopy ‘ نامیده می شود. کلمه اتوسکپی در اصل یونانی ست، که به معنی نگاه کردن به خود است. که ترکیبی از ‘ autos ‘ به معنی خود، و ‘ skopeo ‘ به معنای نگاه کردن به، می باشد.

اولین کسی که به مقوله ی اتوسکپی اشاره کرد، ارسطو [Aristotele]فیلسوف یونانیست. ارسطو این قضیه را در یکی از کتابهایش در قالب داستانی مرموز به شکلی ظریفانه و تاثیر گذار مطرح کرد. در این داستان نوجوانی زیبا رو به اسم نارکسوس عاشق تصویر منعکس شده از خود در آب می شود و گمان میکرد این تصویر او در جوی آب شخصی جدا از اوست. اما بعد از مدتی وقتی متوجه می شود این تصویر متعلق به اوست، و شخص دیگری در جوی آب زندگی نمی کند به شدت افسرده می شود و تا مرز خودکشی هم پیش می رود.

اتوسکپی
چگونه می شود که بدون کمک گرفتن از آینه، آب و اشیاء صیقلی جسم خود را بینیم؟

همانطور که گفتیم در دوره های مختلف زمانی، افراد زیادی این تجربه را داشته اند و باعث ترس در آنها نیز شد. بعضیها این قضیه را به موجوداتی مانند جن ربط میدهند یا ارواحی که در خانه شان ساکن هستند و میخواهند با این کار در آنها ایجاد رعب و وحشت بکنند. یا برخی اعتقادات قدیمی و فولکلور می گوید هر کسی که جسم خود را در مقابلش ببینید بدین معنیست که زندگی این شخص پایان یافته است و به زودی خواهد مرد و خرافات زیادی از این دست که بین مردم نسل به نسل می چرخد.

امروزه نیز با وجود پیشرفتهای علمی، هنوز توجیهی مناسب، کامل و جامع برای مقوله اتوسکپی پیدا نشده است. اما مجموعه ی تحقیقات و یافته های دانشمندان و پزشکان، نشان می دهد که بیشتر افرادی که این اتفاق را تجربه کرده اند، زیر فشارهای زیاد عصبی و روحی اعم از خانوادگی و شغلی قرار دارند. همچنین افرادی که در تنهایی و بدور از اجتماع زندگی میکنند و دارای اختلالات روانی، افسردگی، اسکیزوفرنی و بیماریهایی مانند صرع و میگرن هستند بیشتر از سایرین به این حالت دچار می شوند.

وجود بیماری و تومور در غده ی هیپوفیز که باعث ایجاد بیش از پیش حالتهایی مانند توهم و خیال پردازی در شخص می شود، نیز یکی دیگر از علتهاست. مجموع این علتها و آنچه تحقیقات و دستگاها و تجهیزات پزشکی به ما می گوید، پدیده ی اتوسکپی به دلیل نوعی اختلال در مرکز هوشیاری و ادراکات مغز انسان و آنچه به قسمت تصویر سازی ذهنی و هذیان مربوط می شود، باز میگردد.

انواع اتوسکپی:

دیدن جسم خود در مقابل به اشکال مختلفی صورت میگیرد. پزشکان و محققین در این زمینه برای فهم و درک بهتر این مطلب، اتوسکپی را به چهار حالت زیر تقسیم کردند:

 

اتوسکپی

 

۱.احساس حضور یک شخص [sense_of_presense]

اولین شخصی که در این باره صحبت کرد و نظریه ارائه داد کارل جاسپر روانپزشک معروف در ابتدای قرن بیستم بود. در این حالت شخص یک نفر را کنار خودش احساس می کند گاهی او را میبیند و گاهی فقط در حد حس کردن و یا مور مور شدن بدن احساسش میکند.

۲. توهم [hallucination]

در این حالت، شخص، اگر جلوی آینه بایستد خودش یا یکی از اعضای بدنش را بمدت چند ثانیه بصورت متحرک مشاهده می کند. گاهی این تجربه با حالتی مانند یک چشم بهم زدن [فلاش] پایان می یابد. این توهم گاهی باعث می شود شخص حرکاتی غیر از آنچه خودش انجام می دهد در تصویر منعکس شده اش در آینه مشاهده کند. مثلا شخص جلوی آینه بدون حرکت می ایستد، اما تصویر خودش را در آینه میبیند که دارد حرکات مختلفی انجام میدهد، میخندد و حرف میزند. گاهی نیز شخص مثلا دست راست خودش را بلند می کند و مشاهده می کند تصویرش در آینه نیز دست راستش را بلند می کند. در حالی که همگان میدانیم اگر جلوی آینه دست راست خود را بلند کنیم تصویر ما دست چپش را بلند می کند. این نوع از توهم اولین بار در طب قدیم فرانسه در اواخر قرن ۱۹ و اوایل قرن ۲۰ مشاهده و ثبت شد.

۳. اتوسکپی معکوس:

این پدیده بر خلاف اتوسکپی عادی، شخص هیچ تصویری از خودش نمیبیند حتی اگر جلوی آینه بایستد. این حالت بسیار نادر است و مبتلایان به آن نیاز به معالج فوق تخصص دارند. این پدیده در بعضی از فیلمهای سینمایی که با موضوع وحشت، جادوگری و خون آشام ساخته می شوند، دیده می شود.

۴. خروج از بدن:

منظور از خروج از بدن، در اینجا، آن خروجی که به وسیله تمرین و ممارست بدست می آید [out of body] نیست. در این حالت شخص بدون اینکه خودش خواسته باشد، جسم خود یا عضوی از اعضای بدنش را میبیند که روبروی او در حال حرکت هستند. این پدیده فقط چند ثانیه یا برای دقایقی ادامه می یابد و شخص هیچ گونه تسلطی بر جسم خارج شده از خودش ندارد و تنها نظاره گر آن خواهد بود. اما در پدیده ی خروج اختیاری از بدن که با تمرین بدست می آید، شخص کاملا هوشیار است و با اراده ی خودش جسدش را خارج می کند و به هر جا که بخواهد سیر می کند. اگر یادتان باشد در بخش ‘وجود جن و ارواح در منزل’ و قسمت احساس همنشینی و همراهی گفتیم که پزشکان به این نتیجه رسیدند که این اتفاق به قسمت چپ و راست angular Gyrus [بخش چین] مغز و فعل و افعالاتی که در این دو قسمت صورت میگیرد، برمیگردد.

اتوسکپی

۵. اتوسکپی معکوس داخلی:

در این حالت شخص بیمار جسدش را بطور کامل روبروی خود نمیبیند. بلکه عضوی از اعضای داخلی بدنش را مشاهده می کند که اطراف او و یا در هوا معلق هستند یا پرواز می کنند. نویسندگان فرانسوی در ابتدای قرن بیستم به این مساله اشاره هایی داشته اند.

اما دیدگاه طب روحانی در رابطه با پدیده اتوسکپی:
آنچه خواندید یافته های علمی محققان در رابطه با اتوسکپی و یا دیدن جسم خود بود. اما طب روحانی تمام این اتفاقات و پدیده ها را حاصل وجود موجودی ماورایی همراه انسان، بنام ‘همزاد‘ می داند. اتوسکپی نه تنها یک امتیاز یا یک موهبت نیست بلکه نوعی بیماری پیشرفته ماورایی می باشد که باید با کمک درمان معنوی آن را مداوا و درمان کرد. در بخش همزاد چیست؟ با بررسی حقیقی این موضوع ، پاسخ مناسبی برای پدیده اتوسکپی و خروج از بدن ارائه کرده ایم.