دستگاه گوارش انسان در حالت عادی مثل ساعت و بدون هیچ مشکلی کار می‌کند؛ چون خداوند متعال انسان را در بهترین و قوی‌ترین ساختار شکل داده و آفریده است؛ اما گاهی یک سری مزاحمت‌های خارجی برای هر یک از اعضای بدن ما پیش می‌آید که در نهایت به ایجاد اختلال در کارکرد طبیعی آن‌ها و بیماری ما منجر خواهد شد. یبوست یکی از شایع‌ترین مشکلات و بیماری‌های گوارشی در عصر حاضر است که متأسفانه حتی کودکان زیر سن بلوغ را نیز درگیر کرده است. در این مطلب قصد داریم با معرفی نسخۀ درمان معنوی یبوست، آرامش را به زندگی افراد مبتلا به این بیماری آزاردهنده بازگردانیم.

تعریف و انواع یبوست

هر گاه حرکت روده کم بشود و عمل دفع و اجابت مزاج با سختی و کندی همراه باشد و یا زمانِ ماندن در سرویس بهداشتی طولانی گردد، اصطلاحاً می‌گویند که فرد دچار یبوست شده است؛ البته یبوست انواع و حالت‌های مختلفی دارد که در شدیدترین نوع آن ممکن است فرد بیمار حتی نیاز به عمل جراحی پیدا کند.

در حالت طبیعی، روده روزی سه بار یا حداقل روزی یک بار باید کار بکند و انسان دفع داشته باشد؛ اما گاهی یک سری مسائل مکانیکی سبب به‌وجودآمدن یبوست می‌شوند؛ برای مثال عضلۀ داخل روده دچار مشکل شده و به‌صورت طبیعی حرکت نمی‌کند. دفع مدفوع هرچقدر طول بکشد؛ یعنی رودۀ بزرگ آب بیشتری جذب کرده است؛ بنابراین مدفوع خشک و سخت می‌شود و بیرون‌آمدنش نیز دشوارتر خواهد بود.

یبوست سرچشمۀ بسیاری از امراض است و بسته به میزان شدت آن به سه نوع یبوست خفیف، شدید و مزمن تقسیم می‌شود.

در یبوست خفیف اجابت مزاج هر دو یا سه روز یک بار انجام می‌گیرد و زمانی که اجابت مزاج با فاصلۀ بیش از سه روز الی یک هفته باشد، به آن یبوست شدید گفته می‌شود. در نوع یبوست مزمن، فرد ممکن است چندین سال درگیر موضوع بوده و سابقۀ یبوست در این فرد زیاد است و با کوچک‌ترین تغییر حالتی از یبوست خفیف به شدید تبدیل می‌شود.

علل ایجادکنندۀ یبوست

علم پزشکی، عواملی که باعث ایجاد یبوست و اختلال در کارکرد طبیعی رودۀ بزرگ (کولون) می‌شوند را این‌گونه معرفی می‌کند:

 1. بیماری‌هایی مانند ام‌اس یا پارکینسون که اعصاب را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد؛
 2. مشکلات رِکتوم مانند زخم‌های کوچک یا بواسیر؛
 3. سندرم رودۀ تحریک‌پذیر و رشد سرطانی که می‌توانند مسیر روده را ببندند؛
 4. تغذیۀ نامناسب و بدون فیبر؛
 5. بی‌تحرکی و نداشتن فعالیت؛
 6. به موقع دستشویی نرفتن؛
 7. کمبود مایعات؛
 8. داروهای یبوست‌زا؛
 9. استرس، اضطراب و فشارهای عصبی؛
 10. بارداری؛
 11. کهولت سن.

درمان معنوی یبوست

درمان غیر معنوی یبوست

تا به امروز نسخه‌ها و درمان‌های زیادی از طب نوین، طب سنتی، سوزنی و سایر طب‌ها برای درمان یبوست توصیه شده است. نسخه‌هایی مانند استفاده از دارو و ملین‌ها، ورزش، اصلاح تغذیه، استفاده از غذاهای حاوی فیبر، روغن کرچک، مصرف مایعات، مصرف آب انجیر و…؛ اما متأسفانه هیچ‌کدام از این نسخه‌ها و راهکارها درمان قطعی برای یبوست نبوده‌اند و فرد، بعد از بهبودی موقت دوباره به این بیماری مبتلا شده است.

دیوارۀ روده دارای عضلاتی است که به‌طور ریتمیک منقبض‌ شده و مواد غذایی را به جلو می‌رانند. شبکۀ عظیمی از اعصاب این انقباضات را با یکدیگر هماهنگ می‌کند و هورمون‌های مختلف این فرایندها را تنظیم می‌کنند؛ اما کوچک‌ترین اختلال در این فرایند عصبی، می‌تواند به کندشدن حرکت دودی روده‌ها و در نتیجه ایجاد یبوست منجر شود؛ اما چه چیزی می‌تواند در فرایند عصبی حرکت روده اختلال ایجاد کند؟

رابطه استرس و بیماریهای گوارشی

اضطراب و استرس که از آن به‌عنوان یکی از علل منجر به یبوست یاد می‌شود، مهم‌ترین نقش را در این فرایند عصبی ایفا می‌کند؛ مغز و سیستم گوارش به هم مرتبط بوده و مدام به هم پیام رد و بدل می‌کنند. در حقیقت تعداد نورون‌های زیادی در این سیستم وجود دارند. این موضوع در کتاب علم عصب شناسی منتشر شده است. دکتر کنت کوخ (Kenneth Koch, MD) استاد تمامِ بخش گوارش در مرکز سلامت گوارشی دانشگاهی در ایالت کارولینای شمالی می‌گوید: استرس می‌تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را تحت تاثیر قرار دهد.

دستگاه گوارش توسط سیستم عصبی مرکزی در مغز کنترل می‌شود‌ و  شبکه‌ای از سلول های عصبی در دستگاه گوارش وجود دارد که دستگاه عصبی روده‌ای نام دارد. در حقیقت سیستم عصبی روده‌ای آن چنان نقش موثری دارد که باعث می‌شود این دستگاه به عنوان مغز دوم شناخته شود. به این موضوع در مقاله‌ای در مجله‌ی Scientific American  اشاره شده است.

زمانی که بدن با موقعیت‌های خطرناک و تهدید کننده رو به رو شود، سیستم عصبی سمپاتیک اتونومیک یا خودگردان با تحریک کردن واکنش جنگ و گریز، باعث ترشح هورمون استرس یا کورتیزول شده و با تغییر شرایط بدن، به بدن کمک می‌کند تا با تهدیدها رو به رو شود. دکتر کوخ می‌گوید: زمانی که استرس ایجاد میشود سبب بروز واکنش جنگ و گریز و افزایش فعالیت کورتیزول در سیستم عصبی مرکزی فعال می شود، این کار بر سیستم گوارشی به این شکل اثر می‌گذارد:

 1. اسپاسم مری
 2. افزایش اسید معده که بر گوارش اثر می‌گذارد
 3. ایجاد حالت تهوع
 4. یبوست یا اسهال

اما استرس چیست؟

تعریف اضطراب و استرس:
«اضطراب» واژه‌ای عربی و مصدر باب افتعال است. حیران و سرگردان بودن، حرکت و زیادرفتن در جهات مختلف از جمله معانی‌ای است که در کتاب‌های لغت برای اضطراب بیان کرده‌اند. اضطراب در فارسی معادل پریشان‌شدن، لرزیدن، سراسیمگی، بی‌تابی، نگرانی، آشفتگی و پریشان‌ساختن است. در معادل انگلیسی به‌معنیStress  است.

روان‌شناسان نیز استرس را به‌صورت‌های گوناگونی تعریف نموده‌اند که یکی از آن‌ها این تعریف است: «ناراحتی روانی و بدنی که بر اثر ترسی مبهم و احساس ناامنی و تیره‌روزی قریب‌الوقوع در فرد به وجود می‌آید.»[۱]

علل ماورایی یبوست

تا اینجا به این نتیجه رسیدیم استرس (که می‌تواند باعث ایجاد بیماریهای گوارشی از جمله یبوست شود)، نوعی ناراحتی جسمی و روانی است که بر اثر یک ترس مبهم ایجاد می‌شود. ترس مبهم، همان استرس بی‌دلیل و بدون علت است که طب نوین هنوز توجیهی برای آن پیدا نکرده است؛ اما ما در طب روحانی علت این ترس و استرس‌ها را شیطان و عوامل ماورایی شیطانی می‌دانیم. طبق آیۀ ۱۷۵ سورۀ آل‌عمران شیطان می‌تواند در انسان‌هایی که ایمان ضعیفی دارند ترس ایجاد کند:

إِنَّمَا ذَٰلِکُمُ الشَّیْطَانُ یُخَوِّفُ أَوْلِیَاءَهُ فَلَا تَخَافُوهُمْ وَخَافُونِ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ
در حقیقت این شیطان است که دوستانش را ﻣﻰﺗﺮﺳﺎﻧﺪ؛ ﭘﺲ ﺍﮔﺮ ﻣﺆﻣﻦ هستید از آنان نترسید و از من بترسید.

منبع فوق فقط بیان‌کنندۀ ترس بود. بخش “مبهم” بودن این ترس را چگونه می‌توان با کمک آیات و روایات اثبات کرد؟ در آیۀ ۲۷ سورۀ مبارکۀ اعراف خداوند می‌فرماید که شیطان و دارودسته اش ما را از زاویه‌ای می‌بینند که ما آن‌ها را نمی‌توانیم ببینیم. همین ویژگی شیاطین، می‌تواند دلیل این مدعا باشد که استرس مبهم و بدون علت، می‌تواند از منبعی باشد که برای ما پوشیده و غیرقابل‌شناسایی (مثل شیطان) است. به زبان ساده تر یک منبعی دارد به ما استرس وارد میکند و گوارش ما را به هم می ریزد که ما (از لحاظ فیزیکی) متوجه آن نمی شویم:

إِنَّهُ یَرَاکُمْ هُوَ وَقَبِیلُهُ مِنْ حَیْثُ لَا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّیَاطِینَ أَوْلِیَاءَ لِلَّذِینَ لَا یُؤْمِنُونَ
او (شیطان) و دارودسته‌اش شما را از آنجا ﻛﻪ ﺷﻤﺎ آنان را نمی‌بینید می‌بینند. ما شیاطین را سرپرست و یاران ﻛﺴﺎنی قرار دادیم که ایمان نمی‌آورند.

از طرفی، علم پزشکی می‌گوید انتقال‌دهنده‌هایی عصبی که مغز هنگام استرس آزاد می‌کند، با گیرنده‌های عصبی داخل رودۀ بزرگ ترکیب می‌شوند و این کار باعث تنبلی عضلات داخل روده و در نتیجه ایجاد یبوست می‌شود؛ پس با تلفیق یافته‌های طب نوین و دانسته‌های طب روحانی، می‌توان نتیجه گرفت که یبوست حاصل یک اختلال شیطانی (استرس) در پیام‌های عصبی ردوبدل‌شده بین مغز و رودۀ بزرگ است.

این اختلال شیطانی همان طور که در مطالب گذشته عنوان کرده بودیم، می‌تواند وجود انرژی‌های منفی تلنبارشده‌ مثل چشم‌زخم و حسد و حتی طلسم و جادو (که خود از پلیدی شیطان ایجاد میگردند) باشد که به‌مرور زمان، در روده تلنبار شده و با ایجاد مزاحمت و اختلال در گیرنده‌های عصبی روده، باعث شکل‌گیری بیماری در این بخش از بدن شده‌اند.

درمان معنوی یبوست

 

درمان معنوی یبوست

حال، که به این نتیجه رسیدیم یبوست یک بیماری با عامل شیطانی است (طبق نتیجه‌گیری بالا، تمام بیماری‌هایی که علت آن‌ها اضطراب و استرس است، در واقع عامل شیطانی و ماورایی دارند)؛ و اگر از درمان‌های شیمیایی و خانگی یبوست خسته شده‌اید، می توانید با کمک معنویات این بیماری را با کمترین عوارض و هزینه، برای همیشه درمان کنید. بهترین و قوی‌ترین نسخۀ درمان معنوی یبوست را به‌صورت رایگان تقدیم شما می‌کنیم:

۱. صدقه:

طبق احادیثی که در مقالۀ «صدقه نجات از مرگ» آمد، یکی از راه‌های درمان بیماری‌ها، پرداخت صدقه است؛ پس اولین کاری که برای درمان معنوی یبوست انجام می‌دهید، این است که در حد وسع و توان خود، به یک یا چند نیازمند به‌نیت رفع یبوست صدقه پرداخت کنید. هرچقدر که یبوست شما شدید باشد، مبلغ صدقه را نیز بیشتر در نظر بگیرید؛[۲]

۲. آب قرآنی هدف‌دار:

در مقالۀ «آب قرآنی؛ معجزه‌ای ناشناخته» به فواید و چگونگی درست‌کردن آب قرآنی هدف‌دار اشاره کردیم. برای درمان معنوی یبوست، روزی سه لیوان (هر ۸ ساعت) به‌نیت دفع عوامل شیطانی ایجادکنندۀ اختلال در حرکت روده، آب قرآنی هدف‌دار درست کنید و بنوشید؛[۳]

۳. دعا:

بعد از نمازهای یومیه با کمک دست، پایین شکم را فشار دهید و دعای زیر را هفت مرتبه و با تمرکز و خلوص نیت تکرار کنید:

«بسم الله الرحمن الرحیم. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم. سبحان الله ‌و الحمد لله ‌و لا اله ‌الا ‌الله ‌و الله ‌اکبر. پروردگارا، شیطانی را که باعث اختلال در حرکت رودۀ بزرگ می‌شود، بسیار لعنت کن و گناهانی را که در این امر به او کمک می‌کنند، بر من و والدینم ببخش. خداوندا، درد و رنجی را که از این بیماری متحمل می‌شوم، کفارۀ گناهانم قرار بده. آمین یا رب العالمین و صل اللهم ‌علی ‌محمد و آله الطاهرین.»

۴. ذکر:

اگر با وجود کارهای فوق هنگام اجابت مزاج، باز هم با سختی مواجه شدید، این ذکر را مرتب در دل خود تکرار کنید تا دفع صورت و پایان یابد:

«لعنت خداوند بر شیطان ایجادکنندۀ اختلال در حرکت رودۀ بزرگ»

توجه: ذکر فوق یک نیروی کمک‌کننده و تمام‌کننده برای مواقع ضروری محسوب می‌شود. فقط زمانی تکرار کنید که هنگام اجابت مزاج با دفع‌نکردن و سختی مواجه شوید؛ در غیر این صورت نیازی به تکرار آن نیست.

 

نکته‌های پایانی:

نکتۀ ۱: نسخۀ درمان معنوی یبوست را به‌مدت ۲۱ روز انجام دهید. ممکن است روزهای اول با تجدید یبوست مواجه شوید؛ اما بعد از اولین اجابت مزاج کار شما راحت خواهد شد. اگر بعد از پایان ۲۱ روز باز هم احساس سختی در دفع و تنبلی روده داشتید، به‌مدت ۴۰ روز آن را تمدید کنید.

نکتۀ ۲: این نسخه برای تمام مشکلات و بیماریهای گوارشی مانند نفخ، درد معده، سرطان روده، بواسیر، روده تحریک پذیر، زخم و… کاربرد دارد. فقط کافی است نیت و هدف مربوط را جایگزین هدف فعلی نمائید.

نکتۀ ۳: حداقل شرط لازم برای عملکرد بهتر این نسخه، خواندن نماز به‌صورت اول وقت است.

نکتۀ ۴: هر زمان که احساس دفع به شما دست داد، بلافاصله به دستشویی بروید و به بعداً موکول نکنید؛ چون همین امر باعث تجدید یبوست خواهد شد.

نکتۀ ۵: در کنار اجرای دستورات بالا، مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر کنید.

نکتۀ ۶: در انجام این نسخه برای کودکان، کافی است نیت و هدف آن را به کودکتان تغییر دهید و دعا را از طرف خود برای کودک بخوانید؛ البته به‌جای «گناهان را بر کودکم ببخش»، باید بگویید: «گناهان را بر من و پدرش (مادرش) ببخش»؛ چون گناهی بر گردن کودکان نیست. کودکان به هر نوعی از بیماری که مبتلا می‌شوند، نتیجۀ اعمال و رفتارهای والدین است.

نکته۷ : اگر با خواندن این مطلب، حس دفع و کار کردن روده به شما دست داد، می تواند بیان کننده این باشد که علت بیماری یبوست شما، ماورایی و حاصل تلنبار شدن انرژی های منفی شیطانی در روده ها باشد که احتمالا شیطان پیغام را دریافت و احساس خطر کرده است.


پانوشت:

[۱]. پیه رون، ۱۹۸۵م.

[۲]. توجه داشته باشید که پول خورد کهنه و پاره‌ای که می‌خواهید از آن راحت شوید، نمی‌تواند خطر و بیماری را از شما دور کند.

[۳]. آب قرآنی هدف‌دار به آبی گفته می‌شود که سورۀ مبارکۀ حمد هفت مرتبه از فاصلۀ نزدیک بر آن خوانده شده باشد.