در این مطلب به علائم چشم زخم در کودکان و نوزادان بپردازیم! در بررسی علائم چشم زخم در کودکان و نوزادان به این نتیجه رسیدیم که کودکان و نوزادان بسیار بیشتر از یک انسان بالغ در معرض خطرات چشم زخم و بیماریهای ماورایی هستند. علت آن می تواند هم بخاطر زیبایی چهره و ظاهر آنها باشد و هم با مزه بودن در لحن گفتار و رفتارشان. از طرفی چون کودکان از این موضوعات بی اطلاع هستند و قدرتی برای دفاع از خود یا استفاده از اذکار مذهبی و معنویات ندارند، همیشه در معرض آسیب چشم و حسد قرار میگیرند. پس اگر در نوزاد یا کودک خود موارد زیر را مشاهده کردید، او مبتلا به چشم و حسد شده است!

برخی از علائم چشم زخم در کودکان:

۱.گریه های ممتد و بدون علت

۲.کم اشتهایی و عدم رغبت به غذا خوردن [در نوزادان یا شیرخوارگان به صورت پس زدن سینه مادر و نخوردن شیر او مشاهده می شود] و یا عکس آن یعنی سیر نشدن از شیر یا غذا

۳.امتناع از رفتن به مدرسه یا مهد کودک با وجود علاقه و اشتیاق زیاد به محیط دبستان در ابتدا

۴.فراموشی و ضعیف شدن حافظه علی رغم باهوش بودن اولیه

۵.تغییر رفتار آنها از آرام و عاقل بودن به رفتارهای تند و خشن، بیش فعالی و لجبازی با والدین

۶.گرفتن و فشردن انگشت شصت به وسیله ی چهار انگشت دیگر [یا بعضا با انگشت اشاره] توسط نوزادان و شیرخوارگان و تکرار کردن این عمل به دفعات زیاد

۷.خمیازه های مکرر به همراه سرازیر شدن اشک از چشم

۸. بیحالی، سنگینی، خواب زیاد و به سختی جدا شدن از رختخواب

۹. سخن از دیدن موجودات عجیب و غریب در خواب توسط کودک

۱۰. زرد و پریده بودن رنگ چهره و ضعف در بنیه و توان جسمی حرکتی

۱۱. لکنت زبان و تاخیر در گفتار در برخی موارد

۱۲. در نیامدن دندان ها بعد از گذشت مدت مشخص شده

اینها علائم چشم زخم در کودکان بصورت کلی می باشند. اما علائم دیگری مانند بروز بیماری های فیزیکی و پوستی که علاج قطعی توسط پزشک برای آن وجود ندارد نیز می تواند عاملی ماورایی مانند چشم و نظر داشته باشد. اما چه کارهایی باعث می شود کودکان ما بیش از پیش در معرض چشم و حسد قرار بگیرند؟ گاهی ما بعنوان پدر یا مادر ناخواسته کودکان خود را در معرض خطر قرار می دهیم و نمیدانیم این کارها بیشتر از آنکه باعث موفقیت فرزند ما و فخر فروشی بشود به ضرر و زیان آنها تمام می شود:

مواردی که کودک را در معرض آسیب چشم زخم قرار می دهند:

۱.بازگو کردن دائم موفقیت ها، استعدادها، هنرها، خصوصیات مثبت و زیباییهای فرزندان جلوی دوستان و آشنایان

۲.آراسته کردن بیش از حد کودکان و بردن آنها به یمراسمات، مهمانی ها و جشن ها بدون تعویذ

۳.آموزش رقص، شعر و ترانه خوانی به کودکان و وادار کردن آنها به بکار بردن هنر خود جلوی جمع

۴.انتشار عکس های آراسته ی کودکان در شبکه های اجتماعی یا چاپ آن در مجله و روزنامه

۵.بردن کودکان پیش بعضی از زنان مسن یا زنهاینازایی که در حسرت بچه دار شدن هستند.

راههای پیشگیری:

تا جایی که ممکن است از بکار بردن موارد بالا پرهیز کنید یا حداقل با خواندن سوره ها و اذکار مذهبی که در احادیث و روایات آمده است و دمیدن بر روی کودک خود، ضررهای چشم و حسد را کمتر بکنید. در روایتی نقل شده است که پیامبر اکرم (ص) هر وقت میخواستند امام حسن و امام حسین (ع) را در مقابل نیروهای شیطانی ایمن سازند. این دعا را بر روی آنها می خواندند و بر آنها می دمیدند:

أَعُوذُک بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّهِ مِنْ شر کُلِّ شَیْطَانٍ وَهَامَّهٍ وَمِنْ کُلِّ عَیْنٍ لامَّهٍ

اما اگر کار از کار گذشته و با بررسی علائم چشم زخم در کودکان ، متوجه شدید که کودک شما دچار چشم و حسد یا سایر بیماریهای ماورایی شده است او را به یک درمانگر معنوی متخصص در این زمینه معرفی کنید یا [اگر دسترسی به درمانگر قابل اعتماد نداشتید] از درمانهایی که در این سایت جهت درمان چشم زخم به صورت رایگان در اختیار شما قرار می گیرد استفاده کنید.