در این مقاله میخواهیم بطور مفصل  به خوابهای جنسی  یا sexual dreams بپردازیم. این پدیده امروزه زنان و مردان بسیاری را تحت تاثیر خود قرار داده است تا جایی که روانشناسان و روانپزشکان زیادی در سراسر دنیا را به این وا داشت که راهکاری تازه و اساسی در این باره بیاندیشند. خوابهای جنسی، خود به چند دسته تقسیم می شوند. اما ابتدا اجازه بدهید بصورت گذرا این پدیده را هم در افسانه ها، اعتقادات و فولکلور بررسی کنیم و هم دیدگاه دانشمندان، روانشناسان و محققین مربوطه را در این باره بخوانیم، تا در آخر به نتیجه ای مطلوب و راهکاری مناسب جهت شناخت علل آن و چگونگی درمانش دست پیدا کنیم که در واقع هدف اصلی این مقاله ی مهم و مرتبط با تعبیر خواب جنسی می باشد.

خوابهای جنسی در علم و فولکلور: 

در موضوع ارتباطات جنسی که در خواب صورت میگیرد یا همان احتلام و تعبیر خواب جنسی، از دیر باز تا کنون اعتقادات و باورهای زیادی وجود داشته و دارد. بعضی ها دیدن این نوع خوابها را به اشباح و سایه ها و یا موجوادت ماورایی مانند اجنه و شیاطین ربط می دهند. بعضی ها نیز می گویند ارواح مردگان یا موجوات فضایی از دیگر کرات باعث دیدن این خوابها می شوند. این باورها حتی در اروپای قرون وسطی نیز حاکم بود. حتی با وجود پیشرفتها و تحقیقات علمی که در این زمینه صورت گرفت و تفسیرها و تعاریف فیزیولوژیکی یا روحی و عصبی که برای این پدیده پیدا شد، هنوز هم همان باور و اعتقاد در بین مردم بیشتر کشورها وجود دارد. اما علم هنوز در ابتدای راه بررسی و شناخت تأثیر ضمیر آگاه انسان بر رابطه جنسی قرار دارد. اما واقعیت کجاست؟

علم روانشناسی می گوید این ضمیر آگاه و ذهن انسان است که وقتی امکان برقراری رابطه با شریک جنسی وجود ندارد یا شخص به هر دلیلی خود ارضایی انجام نمیدهد، اقدام به ساختن تصاویر، خیالات و توهمات تحریک کننده ای در خواب شخص می کند تا آن انرژی منفی محبوس شده از عدم ارضای جنسی در بدن شخص را در حالت خواب بوسیله ی احتلام و خواب جنسی خارج کند.

اما مساله ای که گاها در تجربه های مختلف افراد مبتلا به خوابهای جنسی مرتبط با اشباح یا اجنه و شیاطین بیان می شود، مساله ی اجبار است. این افراد اذعان میکنند با وجود لذت وافری که خواب جنسی به آنها می دهد اما این رابطه از طرف این موجودات به آنها گاها تحمیل شده و به شکل تجاوز دیده می شود. (یعنی بدون اجازه و رضایت آنها صورت میگیرد) البته در کنار اینها خیلی از افراد مبتلا به خوابهای جنسی نظر دیگری دارند و میگویند این ارتباط دو سویه است و با خواست و میل دو طرف صورت می گیرد. روانشناسان در پاسخ به این شبهه نیز می گویند که تجاوز در خواب بخاطر خاطرات جنسی بدی که شخص در دوران کودکی خود تجربه کرده است (مانند تجاوز توسط بزرگترها و…) صورت میگیرد که البته خود این مساله میتواند باز توسط افراد دیگری که در کودکی این تجربه ها را نداشته اند ولی در خواب به آنها تجاوز صورت گرفته است نیز نقض بشود.

از مضرات خوابهای جنسی میتوان به این مساله اشاره کرد که چون لذت خوابهای جنسی چند برابر بیداری و ارضا بوسیله ی شریک جنسی است، باعث می شود که شخص به همسر خود دیگر تمایل و گرایش جنسی نداشته باشد چون این دو لذت با هم قابل قیاس نیستند. همچنین افسردگی، عزلت گزینی و اعتیاد پیدا کردن به آمیزش جنسی از دیگر عوارض منفی این گونه خوابهاست که در آینده بیشتر از آنها خواهیم گفت.

در ادامه مقاله  تعبیر خواب جنسی همچنین میتواند گفت که خوابهای جنسی به دلیل ناشناخته بودنشان، سهم کوچکی در مباحث و مقالات علمی جهان دارند. و تعداد دانشمندان و محققینی که به این مقوله پرداختنه اند بسیار کم هستند. در بین اندک مقالاتی که به این موضوع پرداخته اند، مقاله ی علمی با نام “خوابهای جنسی، یا رویاهای خیس کننده”، اثر الفن کاین چنگ و وای فو از دانشگاه شیو یان در هنگ کنک به چشم می خورد که نگاهی علمی به این پدیده داشته اند.

تحقیقات علمی انجام شده در رابطه با تعبیر خواب جنسی :

علی رغم اینکه تمام خوابها در مرحله ای از خواب که حرکت سریع چشم نامیده می شود [REM] رخ می دهند، و همچنین حالاتی مانند نعوظ صبحگاهی در مردان و تحریک زیر شکم در زنان نیز در این مرحله از خواب مشاهده شده است، اما دانشمندان و روانشناسان از این پدیده بعنوان یک سر نخ در رسیدن به راز دیدن و یا تعبیر خواب جنسی استفاده نکردند. بر خلاف ‘فروید’ پدر علم روانشناسی که هیچ ابایی در پرداختن به این پدیده و کشف رموز آن نداشت و با وجود اینکه او از مرحله REM خواب اطلاعات چندانی نداشت، اما حدس و استدلالهای او در اینکه خوابها نقش مهمی در میل و شهوت جنسی (libidinal) ما ایفا میکنند، بیخود نبوده است. به عنوان مثال فروید می گوید اگر میل و شهوت جنسی به دست عقاید و یا قوانین اجتماعی -اخلاقی سرکوب شود، به شکلهای مختلفی در خواب و رویاهای ما خودش را تخلیه می کند و بسیاری از تعبیرهای دیگر او در این زمینه که جای بسی تامل دارد.

اما محققانی به نامهای ‘یو’ و ‘فو’ به وجود تمام احترامی که به نظریات فروید داشتند، گامهایی فراتر از او در این زمینه برداشتند. این دو دانشمند و روانشناس در رابطه با خوابها و ادراکات، یک مدل عصبی ارائه دادند که کاملا منطبق بر یافته های علم اعصاب و روان روز می باشد. مدل ارائه شده توسط یو و فو، شبیه به مدلی است که سالها پیش از آن، “مارک سولمز” ارائه کرده بود. این مدل می گوید، یک سیستم پیام رسان خاص و منظم عصبی در مغز انسان وجود دارد که یکی از وظایف مهم آن رسیدگی به میل و کشش جنسی در فرد می باشد که به آن سیستم دوپامین نیز گفته می شود. [meso-limbic-cortical dopaminergic systems] در بسیاری از موارد با ایجاد پوسته ای محافظ در فضای جلویی مغز اقدام به تنظیم میل جنسی کرده و از هجوم و انتشار غیر متعارف این میل طبیعی در انسان جلوگیری می کند.

همچنین هنگام فعال شدن مرحله REM خواب، مشاهده شد که میزان هورمون دوپامین نیز همزمان افزایش می یابد. این عمل باعث ضعیف شدن قدرت و علمکرد پوسته ی فضای جلویی مغز در کنترل و تنظیم میل جنسی می شود. با توجه به اینکه امیال و شهوت جنسی در خواب توانایی تحریک و فعال شدن ندارند، روانشناسان این وظیفه و جواب این سوال را به مقوله ای بنام ‘توهم و افکار’ نسبت داده اند که به شکل خواب، خود را نمایان می کند. (زیگموند فروید در واقع مدلی مشابه همین ارائه کرده بود و این خوابها را به نوعی لازمه بقای حیات بشری می دانست.)

از آنجایی که تحقیقات (یو) و (فو)، طراحی ساده ای داشت، آنها اقدام به تهیه پرسشنامه و توزیع آن دربین ۵۸ نفر داوطلب [ مذکر] از دانشجویان دانشگاه کردند. این پرسشنامه شامل پرسشهایی از انواع رابطه های جنسی، از جمله نوازش، بوسیدن لبها، رابطه دهانی، مقعدی و مهبلی بود. همچنین در انتهای پرسش نامه سوالاتی از عوامل و تصاویری که در خواب باعث ارضای جنسی از آنها می شود ، نیز آورده شده بود. در پایان این تحقیق، این نتیجه حاصل شد که ۹۵ درصد در شرکت کنندگان در این طرح اعلام کردند که ارضای جنسی آنها درخواب با یک زن ، و بیشتر از طریق نوازش و یا رابطه مهبلی صورت میگیرد.

همچنین، اکثریت شرکت کنندگان اعلام کردند که رابطه مهبلی آنها با یک زن را بیش از ۹ بار در سال تجربه کرده اند و حدود ۸۰ درصد آنها اذعان کردند که حداقل یک بار در سال این نوع خواب را دیده اند. تعداد بیشتر این افراد در خواب خود، رابطه جنسی با یک زن غریبه و غیر آشنا را تجربه کرده اند. حدود یک سوم آنها رابطه با معلم یا استاد خود و حدود ۱۰ درصد نیز خواب دیده بودند که با محارم خود یعنی خواهر، مادر و خاله و عمه در خواب رابطه داشته اند. و در آخر حدود ۱۲ درصد شرکت کنندگان خواب جنسی خود را با شخصی از جنس خود (همجنس بازی) تجربه کرده بودند.

اما چند سوال و نکته مهم:

۱. این آمار و نتایج چه چیزی را میخواهند به ما بگویند؟ چه چیزی از عواقب و معنی تعبیر خواب جنسی را به ما نشان میدهند؟ آیا از اینکه جوانان ما دارند از این نوع خوابها می بینند (که برخی، آنها را به دلیل حضور موجودات ماورایی می دانند) باید نگران بود؟ یا اینکه این تحقیقات و آمارها بی ارزش هستند و نباید آنها را جدی گرفت؟

۲. چیزی که باعث می شود دانشمندان این نوع خوابها را جدی نگیرند یا ما به دنبال تعبیر خواب جنسی نباشیم، میانگین پایین ( حدود ۹ بار در سال) مشاهده خواب جنسی در تحقیقات علمی می باشد. همچنین تحقیقات دیگری که توسط محققان دانشگاه مونترال کانادا (و با تجزیه و تحلیل ۳۵۰۰ نوع از انواع مختلف خواب و رویاهای جنسی) انجام شده است نشان داد که میانگین متوسط دیدن خوابهای جنسی حدود ۸ درصد از زمان کل خوابها می باشد.

۳. آیا این نتایج (پایین بودن میانگین مشاهده خواب جنسی) را میتوان به دلیل برخی تمایلات اجتماعی و یا فردی نسبت داد؟ آیا میتوان این احتمال را داد که برخی از شرکت کنندگان در تحقیقات دانشمندان، به آنها (شاید به دلیل کم رویی یا حفظ حریم شخصی) آمار غلط و غیر واقعی داده باشند؟ این احتمال نباید درست باشد چون این نتایج بدون اسم و مشخصات در اختیار ‘یو’ و ‘فو’ قرار میگرفت. پس این نتایج چه چیزی را میخواهد به ما بگوید؟

۴. شاید اولین برداشت و نتیجه ای که میتوان از این تحقیقات استنباط کرد این است که؛ با توجه به اینکه رابطه جنسی یک نیاز و میل مهم و اساسی و مورد توجه بسیاری از افراد بخصوص جوانان می باشد، پس (با توجه با نتایج بدست آمده از تحقیقات فوق و بر خلاف نظر روانشناسانی چون فروید) خوابها نمیتوانند بازتاب دهنده امیال و خواسته های اساسی ما در روابط و یا اتفافات روزمره باشند. یعنی نظریه ارتباط مستقیم خوابها با روند زندگی روزمره ما نمیتواند درست باشد.

البته یو و فو ، در تحقیقات خود شواهدی بر درستی ادعای فروید (مبنی بر ارتباط مستقیم بین سرکوب میل جنسی در یک نفر و دیدن خواب جنسی توسط همان فرد) یافتند اما این شواهد برای اثبات این ادعا کافی نبود. جدای از این، می توان گفت که خوابهای جنسی یک شبیه سازی آشکار از تعاملات جنسی و باورهای ما نسبت به این مساله می باشند که در انتها به این مساله خواهیم پرداخت.

فیلم مستند از یک زن که خواب جنسی میبیند :

در این کلیپ مستنداتی از تجاوز یک موجود به زنی در آمریکا نشان داده می شود که ادعا میکند مورد تجاوز جنسی مکرر توسط ارواح و موجودات ماورایی قرار گرفته است. عده ای از محققان دانشگاه آمریکا بعد از بررسی ادعای این زن، اقدام به نشر یکسری عکس ها و تصاویری از محل زندگی او در حین دیدن این خوابها کرده اند که در برخی از این تصاویر یکسری هاله های نور و در برخی دیگر مسیرهای نوری قوسی شکلی را نشان میدهد که در آنها این موجود میخواهد حضور خود را به محققان و عکاسان اعلام بکند.

همچنین این مستندات نشان داد که این موجود ماورایی وابسته به این مکان نیست و در مکانهای دیگری نیز به همراه این زن بوده است. بعدها در سال ۱۹۸۱ یک فیلمی با نام The Entity یا موجود، با اقتباس از زندگی این زن ساخته شد. اما به نظر شما اگر در کشور ما یک نفر این ادعا را مطرح کند و بگوید مورد آزار و اذیت اجنه و شیاطین قرار گرفته است چه فکری در موردش خواهد شد؟ آیا اساتید و محققین دانشگاههای ما برای بررسی این مساله به دیدن او خواهند رفت؟ یا باز هم به او خواهند خندید و پرداختن به این مسائل را خرافه و جهان سومی میدانند؟ به راستی جهان سومی واقعا کجاست؟

دیدگاه طب روحانی راجع به تعبیر خواب جنسی :

با توجه به گزارشات مراجعین و تحقیقات ما در این زمینه، به این نتیجه رسیدیم که پدیده خواب جنسی، تنها حاصل یکسری فعل و انفعالات ذهنی و یا سرکوب این غریزه توسط فرد نیست. خواب های جنسی طبق احادیث ما، ارتباط مستقیم با شیطان و شیاطین جن و انس دارند. چنانچه در یک روایت و نسخه ای از امام صادق علیه السلام گفته شده است که برای جلوگیری از احتلام یا همان خواب جنسی، این دعا را قبل از خواب بخوانیم:

« أَللهُمَّ إِنّی أَعُوذُ بِکَ مِنَ الإِحْتِلامِ وَ مِنْ سُوءِ الأَحْلامِ وَ مِنْ أَنْ یَتَلاعَبَ بِیَ الشَّیْطانُ فِی الْیَقْظَهِ وَ الْمَنامِ. »
(حلیه المتقین/ باب هشتم/ فصل ششم /ص۲۳۹ ).

انواع خواب جنسی از دیدگاه طب روحانی :

در ادامه تحقیقات طب روحانی، ما توانستیم که خواب های جنسی را به ۸ نوع کلی زیر تقسیم بندی کنیم که هر کدام از آنها، خود حاصل یک عامل ماورایی مشترک و یا خاص می باشند. (البته خود این عوامل ماورایی با یکسری کم کاری ها و چراغ سبزهایی که خود ما به آنها نشان می دهیم، برای کامجویی به سمت ما می آیند)

۱. خواب جنسی با جنس مخالف ناشناس
۲. خواب جنسی با جنس مخالف آشنا (فامیل، دوستان، همکاران)
۳. خواب جنسی با همسر
۴. خواب جنسی با محارم (والدین، فرزند، خواهر یا برادر، عمو، عمه، دایی و خاله)
۵. خواب جنسی با هنرمندان و یا شخصیت های معروف
۶. خواب جنسی با همجنس و از نوع همجنسبازی
۷. خواب جنسی به شکل خود ارضایی در خواب
۸. خواب جنسی به صورت مشاهده رابطه جنسی دیگر انسانها یا حیوانات

تمام خوابهای فوق در اولویت اول [طبق حدیث امام صادق (ع) ] حاصل فعالیت مستقیم یا غیر مستقیم شیطان یا همان همزاد شیطانی می باشد. مستقیم یعنی اینکه خود همزاد شیطانی عامل اصلی دیدن آن خواب است و غیر مستقیم یعنی اینکه همزاد زمینه ورود سایر عوامل به خواب ما را فراهم می کند و آن عوامل باعث ایجاد خواب جنسی در ما می شوند. این عوامل شامل؛ جن عاشق، اجنه ساکن در منزل و موکلین سحر و جادو می باشند. این سه عامل میتوانند موارد ۱ تا ۳ از انواع خوابهای فوق را شامل شوند.

نقش عقاید و باورهای ما در دیدن خواب جنسی :

۱. از دیدگاه طب روحانی، یکی از مهمترین عواملی که در دیدن و یا حتی تعبیر خواب جنسی نقش مهمی را ایفا می کند، مساله عقاید و باورهای ما می باشد. (طبق یافته های علمی، به هر چیزی که اعتقاد داشته باشیم یا به آن فکر کنیم، یکسری ارتعاشات نامرئی نیز در همان راستا در جهان هستی منتشر میکنیم که این ارتعاشات در جهان های موازی ترجمه و دریافت می شوند) پس یعنی هر عقید و باوری که ما نسبت به غریزه جنسی داشته باشیم، هر نوع تعامل و دیدگاهی که نسبت به ارضای آن داریم، این افکار و عقاید به همان اندازه هم در دیدن خواب جنسی ما نقش دارند.

بعنوان مثال من نوعی هر چقدر که بی بند و بار باشم، نظر و یا چشم ناپاک داشته باشم و یا برای روابط جنسی خودم حد و مرزی تعیین نکرده ام، به همان اندازه هم برای عوامل ماورایی فرکانس میفرستم و با نشان دادن چراغ سبز، غیر مستقیم به آنها میگویم که برای کامجویی به سمت من بیایند. عقاید دیگری مثل احترام به ازدواج همجنسگرایان یا به رسمیت شناختن آن، توجیه اختلالات جنسی و دگر باشی جنسی و یا حمایت از آنها (به جای بیماری خواندنشان و معرفی به درمانگر) باعث ارسال همان فرکانس ها خواهد شد.

۲. هرچقدر که من نوعی، (از روی کنجکاوی، آموزش یا هر چیز دیگری) به طور مرتب به جستجو و تماشای فیلم، عکس، داستان و یا هر نوع مطالب تحریک آمیز جنسی باشم، به همان اندازه از خود ارتعاش ساطع کرده و به عوامل شیطانی می گویم که من یک طعمه جنسی مناسبی هستم.

۳. اگر من نوعی، در یک سطح مناسبی از عقاید و باورهای دینی نباشم، یا پایبند به نماز اول وقت و انجام سایر واجبات دینی نیستم، درنتیجه هاله ای شکننده خواهم داشت. این هاله ی شکننده، به عوامل ماورایی مانند جن عاشق ، همزاد و موکلین طلسم اجازه می دهد تا با دریدن آن، به دنیای خواب و رویای من وارد شده و باعث ایجاد خواب جنسی بشوند.

۴. ممکن است که من، بی بند و بار نباشم یا عکس و فیلم هم نگاه نکنم اما از لحاظ فکری خیلی آدم محکمی هم نیستم! به تعبیر ساده تر، یک پتانسیلی درون من بصورت نهفته وجود دارد که در مواقع لزوم ممکن است مرتکب گناه و لغزش بشوم، همین امر همزاد شیطانی را تقویت کرده و باعث ایجاد خواب جنسی در من خواهد شد.

نکته پایانی:

با توجه به تمام گفته های فوق، پس تعبیر خواب جنسی می شود خوابی که خبر از وجود یک یا چند عامل ماورایی-شیطانی در ما می دهد. این عوامل از طریق یک بیماری ماورایی (تازه یا کهنه) یا به دلیل وجود یکسری عقاید و رفتارهایی غلط منجر به گناه، در ما، به سمت ما کشیده شده و ماندگار گشته اند. برای درمان و خلاصی از این نوع خوابها (که حتی روی ازدواج و روابط ما با همسر نیز تاثیر منفی میگذارند)، بهترین گزینه کمک گرفتن از درمان معنوی و پناه آوردن به خدا و دین می باشد.

اطلاعات دیگری در ویکی پدیا