از زیرکی و هوشمندی های شیطان، در دنیای امروز میتوان به موارد زیادی اشاره کرد. اما یکی از مهمترین آنها این است که او دارد بشکل زیرکانه و نامحسوسی میکوشد تا در بین باورهای مردم، جای خودش را با خدا عوض کند. شیطان با یکسری ترفندها میخواهد که خود را از جرم ها و اتهاماتی که قرآن و احادیث به درستی به او نسبت داده اند، تبرئه کند. او میخواهد تا مردم به این باور برسند که امروزه هر بلایی که بر سر ما انسانها می آید، نه از جانب او بلکه از جانب خداوند است. در صورتی که ما امروزه هر چه میکشیم از دست خود شیطان و ابلیس بزرگ است. برای درک بهتر این موضوع اجازه بدهید ابتدا به سراغ ترفندهایی برویم که شیطان از ابتدای خلقت برای رسیدن به این امر، بکار گرفته است؛

۱. حذف نام خود از منابر و سخنرانی های مذهبی:

منابر و سخنران های دینی و مذهبی، اولین تریبون و اولین افراد متخصصی بودند که از گذشته تا کنون مردم را نسبت به خطرات شیطان آگاه میکردند. این کار ابتدا توسط پیامبران در عصرهای مختلف و سپس توسط امامان معصوم انجام میشد. سپس این وظیفه به رجال و نساء دینی، یعنی افرادی که در حوزه دین و معارف اسلامی درس خوانده بودند و تخصص داشتند، محول شد. این افراد تا چند صد سال پیش وظیفه ی خود را به خوبی انجام میدادند اما رفته رفته، بیان خطرات و لعنت فرستادن بر شیطان در منابر و سخنرانی های مذهبی، جای خود را به مسائل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی داد تا زمینه حذف نام شیطان این دشمن بزرگ، از این تریبون های مهم، فراهم شود.

أَلَمْ أَعْهَدْ إِلَیْکُمْ یَا بَنِی آدَمَ أَن لَّا تَعْبُدُوا الشَّیْطَانَ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ
ﺍﻱ ﻓﺮﺯﻧﺪﺍﻥ ﺁﺩم ! ﺁﻳﺎ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﺳﻔﺎﺭﺵ ﻧﻜﺮﺩم ﻛﻪ ﺷﻴﻄﺎﻥ ﺭﺍ ﻣﭙﺮﺳﺘﻴﺪ ﻛﻪ ﺍﻭ ﺑﻲ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﺩﺷﻤﻦ ﺁﺷﻜﺎﺭﻱ ﺑﺮﺍﻱ ﺷﻤﺎﺳﺖ ؟(یس/۶۰)

این مساله تا جایی پیش رفت که امروزه اگر به مسجد یا حسینه برویم، اگر رادیو یا تلویزیون را باز کنیم و یا هر جای دیگری که سخنرانی های دینی-مذهبی باشد، موضوع سخنرانی ها هر چیزی میتواند باشد جز بیان خطرات مادی و معنوی شیطان. حتی در کتب دانشگاهی مرتبط نیز این مساله کمرنگ شده است. امروزه صحبت کردن از شیطان در محافل عمومی و منابر، به گذری کوتاه و پنج دقیقه ای بر اینکه شیطان ما را به گناه وسوسه میکند و گول او را نخوریم، محدود شده است. یا به گفتن چند داستان از جمله داستان معروف عدم سجده شیطان بر انسان و داستانهایی از این دست، ماجرا را به پایان میبرند. اینها خوب است اما کافی نیست. زیرا فعالیت شیطان امروز بسیار گسترده تر از آن چیزی است که ما تصور میکنیم. چرا هیچ کس وارد جزئیات بیشتری از خطرات شیطان نمیشود؟ طبیعی است که وقتی مردم جزئیات بیشتری از خطرات شیطان دریافت نکنند، بین قضا و قدر الهی و آنچه را شیطان بر سر آنها می آورد، نمیتوانند وجه تمایز و تفاوت قائل شوند.

کدام سخنران دینی را دیده یا شنیده ای که بالای منبر رفته و [مثلا] بگوید ای مردم! اشتباه نکنید، زجر کشیدن و به مشقت افتادن شما کار خدا نیست، بی پولی شما، طلاق شما، مشکلات خانوادگی شما کار خدا نیست، اینها امتحان و آزمایش الهی نیستند. اینها کار شیطان است. ملت! این را بدانید که سیل و زلزله ای که امروزه شاهد آن هستیم نمیتواند کار خدا باشد، عقوبت نیست، اینها کار شیطان است تا به شما بگوید بلایای طبیعی را خدا برای عذاب دادن شما و به سبب گناهانتان فرستاده است ولی کاری به اروپایی ها و آمریکایی ها ندارد. در صورتی که خداوند طبق آیات قرآن، گفته است حتی اگر یک نفر آدم درستکار یا کسی که اهل استغفار در یک شهر باشد، عذاب بر آن شهر نازل نمیشود.

وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیُعَذِّبَهُمْ وَأَنتَ فِیهِمْ وَمَا کَانَ اللَّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ یَسْتَغْفِرُونَ
ﻭ ﺧﺪﺍ ﺑﺮ ﺁﻥ ﻧﻴﺴﺖ ﻛﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺣﺎﻟﻲ ﻛﻪ ﺗﻮ [پیامبر] ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﺁﻧﺎﻥ ﺑﻪ ﺳﺮ ﻣﻰ ﺑﺮﻱ ، ﻋﺬﺍﺏ ﻛﻨﺪ ﻭ ﺗﺎ زمانی که آنها استغفار و ﻃﻠﺐ ﺁﻣﺮﺯﺵ ﻣﻰ ﻛﻨﻨﺪ ، ﺧﺪﺍوند ﻋﺬﺍﺏ دهنده ﺁﻧﺎﻥ ﻧﺨﻮﺍﻫﺪ ﺑﻮﺩ . (انفال/٣٣)

امروزه کدام تریبون دینی را سراغ دارید که بگوید آی مردم! اشتباه نکنید، ایدز و سرطان کار خدا نیست، اعتیاد کار خدا نیست! اگر پدر یا مادر شما بر اثر بیماری لا علاج از دنیا رفتند و دعای شما جهت شفا، مستجاب نشد حکمت خدا یا امتحانی از طرف خدا نیست بلکه به این دلیل و آن برهان اینها بلایی از طرف شیطان است تا به شما بگوید دیدید چقدر دعا و نذر و نیاز کردید اما خدا [مثلا] مادر شما را شفا نداد، فرزند شما را نجات نداد؟ مردم! اگر صاحب فرزند نمیشوید یا فرزندان شما همگی دختر میشوند یا پسر زا هستید، حکمت خدا نیست، بلکه یک بیماری از طرف شیطان است. ای انسانها! اگر جنین شما سقط شد به این دلیل و آن علت کار شیطان است پس نا امید نشده و به دنبال علاج های مخصوص جهت شفا و درمان معنوی باشید. مردم! جواب شدن توسط علم پزشکی، پایان دنیا نیست.

نمونه هایی از این صحبت ها و این آگاهی دادن ها را ما امروزه بر روی منابر دینی خود کم داریم. در واقع ناخودآگاه در حال دامن زدن به خواسته ی شیطان هستیم. مدت زمان سخنرانی هر چقدر که باشد، حداقل ۶۰ درصد زمان آن باید به بیان خطرات مختلف شیطان اختصاص داده شود، این کار نیاز جامعه ی امروز ماست. [سخنران های مذهبی باید به روز باشند و همیشه به دنبال آسیب شناسی دینی علل و مشکلات جامعه باشند]. چون اگر این کار را نکنیم شیطان تمام کاسه کوزه ها را بر سر خدا میشکند و به ما انسانها القا میکند که امروزه هر بلایی سرمان بیاید از طرف خداوند است، در صورتی که خداوند نه تنها هیچ گونه دشمنی با ما ندارد بلکه همیشه به دنبال خیر رساندن به ما است. این خود شیطان است که دشمن اصلی ما انسانها محسوب شده و به دنبال اغوا گری ما می باشد.

الشَّیْطَانُ یَعِدُکُمُ الْفَقْرَ وَیَأْمُرُکُم بِالْفَحْشَاءِ وَاللَّهُ یَعِدُکُم مَّغْفِرَهً مِّنْهُ وَفَضْلًا وَاللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ
ﺷﻴﻄﺎﻥ، ﺷﻤﺎ ﺭﺍ [ ﺑﻪ ﻫﻨﮕﺎم ﺍﻧﻔﺎﻕ ﻣﺎﻝ ﺑﺎ ﺍﺭﺯﺵ ] ﺍﺯ ﺗﻬﻴﺪﺳﺘﻲ ﻭ ﻓﻘﺮ ﻣﻰ ﺗﺮﺳﺎﻧﺪ ، ﻭ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻛﺎﺭ ﺯﺷﺖ [فساد] ﺍﻣﺮ ﻣﻰ ﻛﻨﺪ، در صورتی که ﺧﺪﺍ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺍﺯ ﺳﻮﻱ ﺧﻮﺩ ﻭﻋﺪﻩ ﺁﻣﺮﺯﺵ ﻭ ﻓﺰﻭﻧﻲ ﺭﺯﻕ ﻣﻰ ﺩﻫﺪ ; ﻭ ﺧﺪﺍ ﺑﺴﻴﺎﺭ ﻋﻄﺎ ﻛﻨﻨﺪﻩ ﻭ ﺩﺍﻧﺎﺳﺖ. (بقره/۲۶۸)

۲. پیشرفت های علمی:

شاید با خودتان بگویید که پیشرفت های علمی دنیای امروز چه ارتباطی به تبرئه شدن شیطان دارد؟ ارتباط آن را، آمار بالای خدا ناباوری، ندانم گرایی، انسان گرایی، طبیعت گرایی، پوچ گرایی و علم گرایی [و مانند اینها] در بین اکثر دانشمندان و متخصصین حوزه های مختلف علمی می باشد. شما امروزه کدام دانشمند یا پزشک حاذق را سراغ دارید که اگر به او بگویید [مثلا] نماز نخواندن سیستم ایمنی انسان را تضعیف کرده و او را مستعد انواع بیماریها میکند، به شما نخندد؟ کدام پزشک حاضر است حداقل یک درصد از علت بیماریها را به شیطان نسبت دهد؟ اگر به یک پزشک بگویید کم کاری تیروئید میتواند ناشی از چشم زخم و حسد هم باشد، به نظر شما واکنش او در خوشبینانه ترین حالت چیست؟ اگر به یک متخصص علم ژنتیک و یا زیست شناسی [مثلا] بگویید که شیطان قادر است در جنسیت فرزند و یا بیماریهای ژنتیکی نقش ایفا کند، به کدام دید به شما نگاه میکند؟

پس خوب ببینید که شیطان چگونه دارد زیرکانه خودش را از انواع اتهامات تبرئه میکند. اینقدر دارد دقیق و با برنامه پیش میرود که امروزه شما هر چقدر هم بخواهید دلیل و مدرک برای این دانشمندان و پزشکان بیاورید، باز هم به شما به چشم یک ناقص العقل نگاه خواهند کرد. البته دانشمندان و روشنفکران که جای خود دارند، شما این مساله را بین افراد عادی نیز نمیتوانید مطرح کنید چون متاسفانه امروزه اکثر افراد، “وکیل مدافع شیطان” هستند. بعنوان مثال تا بخواهید در جمع بگویید “شیطون گولم زد”، ده نفر آدم همزمان به شما خواهند پرید که شیطان چکار دارد، این ها تقصیر خود توست! اگر فلان کار را انجام میدادی یا بهمان وسیله را استفاده میکردی این بلا نیز سرت نمی آمد.

صد البته که اینها کاملا درست هستند چون احتیاط شرط عقل است، اما در یکسری جاها که شما همه چیز را ملاحظه کرده باشید، هیچ گونه عیب و ایرادی از جانب شما نباشد اما باز هم با مشکل مواجه میشوید آنوقت چه؟ اینجا چه کسی مقصر است؟ [مثلا ] وقتی شما هم تحصیل کرده باشی، هم خانواده با اصل و نسبی داری، هم اخلاقت خوب هست و هم از ظاهر و اندام نسبتا خوبی برخوردار باشی، اما ازدواجت جور نمیشود یا خواستگارها بی دلیل میروند طوری که انگار هیولا دیده باشند، آیا باز هم تقصیر خود شماست؟ یا تقصیر دولت و مسئولین و بلایای طبیعی است؟ چرا هیچ کس یک درصد هم احتمال نمیدهد که ممکن است مشکل از طرف شیطان باشد؟

وَلَأُضِلَّنَّهُمْ وَلَأُمَنِّیَنَّهُمْ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَیُبَتِّکُنَّ آذَانَ الْأَنْعَامِ وَلَآمُرَنَّهُمْ فَلَیُغَیِّرُنَّ خَلْقَ اللَّهِ وَمَن یَتَّخِذِ الشَّیْطَانَ وَلِیًّا مِّن دُونِ اللَّهِ فَقَدْ خَسِرَ خُسْرَانًا مُّبِینًا (۱۱۹) یَعِدُهُمْ وَیُمَنِّیهِمْ وَمَا یَعِدُهُمُ الشَّیْطَانُ إِلَّا غُرُورًا (۱۲۰)

[شیطان گفت] ﻭ ﻳﻘﻴﻨﺎً ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﮔﻤﺮﺍﻩ ﻣﻰ ﻛﻨﻢ ، ﻭ ﺩﭼﺎﺭ ﺁﺭﺯﻭﻫﺎﻱ ﺩﻭﺭ ﻭ ﺩﺭﺍﺯ [ ﻭ ﻭﺍﻫﻲ ﻭ ﭘﻮﭺ ] ﻣﻰ ﺳﺎﺯم ، ﻭ ﺁﻧﺎﻥ ﺭﺍ ﻭﺍﺩﺍﺭ ﻣﻰ ﻛﻨﻢ ﻛﻪ ﮔﻮﺵ ﻫﺎﻱ ﭼﻬﺎﺭﭘﺎﻳﺎﻥ ﺭﺍ [ ﺑﻪ ﻧﺸﺎﻧﻪ ﺣﺮﺍم ﺑﻮﺩﻥ ﺑﻬﺮﻩ ﮔﻴﺮﻱ ﺍﺯ ﺁﻧﺎﻥ ] ﺑﺸﻜﺎﻓﻨﺪ، ﻭ ﻓﺮﻣﺎﻧﺸﺎﻥ ﻣﻰ ﺩﻫﻢ ﻛﻪ ﺁﻓﺮﻳﻨﺶ ﺧﺪﺍﻳﻲ ﺭﺍ ﺗﻐﻴﻴﺮ ﺩﻫﻨﺪ [ ﺑﻪ ﺍﻳﻦ ﺻﻮﺭﺕ ﻛﻪ ﺟﻨﺴﻴﺖ ﻣﺮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺯﻥ ﻭ ﺯﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﻣﺮﺩ ﺑﺮﮔﺮﺩﺍﻧﻨﺪ، ﻭ ﻓﻄﺮﺕ ﭘﺎﻛﺸﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺷﺮﻙ ﺑﻴﺎﻟﺎﻳﻨﺪ، ﻭ ﺯﻳﺒﺎﻳﻲ ﻫﺎﻱ ﻃﺒﻴﻌﻲ، ﺭﻭﺣﻲ، ﺟﺴﻤﻰ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺯﺷﺘﻲ ﻫﺎ ﺗﺒﺪﻳﻞ ﻛﻨﻨﺪ] . ﻭ ﻫﺮ ﻛﺲ ﺷﻴﻄﺎﻥ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺟﺎﻱ ﺧﺪﺍ ﺳﺮﭘﺮﺳﺖ ﻭﻳﺎﺭ ﺧﻮﺩ ﮔﻴﺮﺩ ، ﻣﺴﻠﻤﺎً ﺑﻪ ﺯﻳﺎﻥ ﺁﺷﻜﺎﺭﻱ ﺩﭼﺎﺭ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ .(۱۱۹) ﺷﻴﻄﺎﻥ ﺑﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﻭﻋﺪﻩ [ ﺩﺭﻭﻍ ] ﻣﻰ ﺩﻫﺪ، ﻭ ﺩﺭ ﺁﺭﺯﻭﻫﺎ [ ﻱ ﺳﺮﺍﺏ ﻭﺍﺭ ] ﻣﻰ ﺍﻧﺪﺍﺯﺩ، ﻭ ﺟﺰ ﻭﻋﺪﻩ ﻓﺮﻳﺒﻨﺪﻩ ﺑﻪ ﺁﻧﺎﻥ ﻧﻤﻰ ﺩﻫﺪ (۱۲۰) نساء

۳. وجود جادوگری، دعانویسی و فالگیری:

آیا میدانستید که وجود اعمالی مانند دعا نویسی، فالگیری، رمالی و مانند اینها، خود به تنهایی و به شکل نامحسوسی دارد شیطان را از انواع گناهان تبرئه میکند؟ شیطان از این نوع کارها دارد بعنوان یک شمشیر دو لبه استفاده میکند. یعنی هم میخواهد که از این راه انسانها را بیمار کند و هم خرافه بودن این نوع اعمال را جا بیاندازد، اما چگونه؟ تصور کنید که یک نفر دچار “سحر و جادوی توهم ” باشد. این شخص ابتدا پیش فالگیر میرود و فالگیر به او میگوید جادو شده است و او را به یک دعانویس ارجاع میدهد، دعا نویس به او دعا میدهد که تاثیری در بهبود حال او نخواهد داشت. بیمار بعد از آن، به نزد پزشک میرود و پزشک چیزی در عکسها و آزمایشات او مشاهده نمیکند. تصور کنید بیمار به پزشک بگوید که فالگیر به او گفته است این مشکلات او از جادو است! پزشک درجا او را به یک روانپزشک معرفی میکند. روانپزشک دارو تجویز میکند و بیمار بهبود پیدا میکند.

حواستان هست چه شد؟ این کار باعث بد بینی پزشک، روانپزشک، بیمار و خانواده ی بیمار نسبت به مساله بیماریهای ماورایی و رد وجود این گونه بیماریها و خرافه خواندنشان خواهد شد. در نتیجه اگر فرد دیگری نزد این خانواده، نامی از شیطان ببرد یا [مثلا] بگویید شیطان میتواند باعث بستن بخت در جوانان بشود، با واکنش تند این خانواده همراه خواهد شد. پس آن فرد از همه جا رانده، مجبور میشود که به دعا نویس و فالگیر مراجعه کند. مراجعه او به فالگیر و دعا نویس باعث تکرار مجدد همین چرخه ی فوق یا چیزی مشابه آن خواهد شد. در واقع شیطان با این کار، هم انسانها را با بیماریهای ماورایی بیمار میسازد و هم آنها را نسبت به وجود این نوع بیماریها دچار بدبینی و عدم پذیرش میکند. [تا به دنبال درمان معنوی واقعی نباشند. چون اگر درمان معنوی واقعی را پیدا کنند، شفا می یابند و این شفا یافتن یعنی افزایش ایمان به خدا و آگاهی از ماهیت شیطان]

وَقَالَ الشَّیْطَانُ لَمَّا قُضِیَ الْأَمْرُ إِنَّ اللَّهَ وَعَدَکُمْ وَعْدَ الْحَقِّ وَوَعَدتُّکُمْ فَأَخْلَفْتُکُمْ وَمَا کَانَ لِیَ عَلَیْکُم مِّن سُلْطَانٍ إِلَّا أَن دَعَوْتُکُمْ فَاسْتَجَبْتُمْ لِی فَلَا تَلُومُونِی وَلُومُوا أَنفُسَکُم مَّا أَنَا بِمُصْرِخِکُمْ وَمَا أَنتُم بِمُصْرِخِیَّ إِنِّی کَفَرْتُ بِمَا أَشْرَکْتُمُونِ مِن قَبْلُ إِنَّ الظَّالِمِینَ لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ
ﻭ ﺷﻴﻄﺎﻥ [ ﺩﺭ ﻗﻴﺎﻣﺖ ] ﻫﻨﮕﺎﻣﻰ ﻛﻪ ﻛﺎﺭ [ ﻣﺤﺎﺳﺒﻪ ﺑﻨﺪﮔﺎﻥ ] ﭘﺎﻳﺎﻥ ﻳﺎﻓﺘﻪ [ ﺑﻪ ﭘﻴﺮﻭﺍﻧﺶ ] ﻣﻰ ﮔﻮﻳﺪ : ﻳﻘﻴﻨﺎً ﺧﺪﺍ [ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺑﺮﭘﺎﻳﻲ ﻗﻴﺎﻣﺖ ، ﺣﺴﺎﺏ ﺑﻨﺪﮔﺎﻥ ، ﭘﺎﺩﺍﺵ ﻭ ﻋﺬﺍﺏ ] ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻭﻋﺪﻩ ﺣﻖ ﺩﺍﺩ ، ﻭ ﻣﻦ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻭﻋﺪﻩ ﺩﺍﺩم [ ﻛﻪ ﺁﻧﭽﻪ ﺧﺪﺍ ﻭﻋﺪﻩ ﺩﺍﺩﻩ ، ﺩﺭﻭﻍ ﺍﺳﺖ ، ﻭﻟﻲ ﻣﻰ ﺑﻴﻨﻴﺪ ﻛﻪ ﻭﻋﺪﻩ ﺧﺪﺍ ﺗﺤﻘّﻖ ﻳﺎﻓﺖ ] ﻭ [ ﻣﻦ ]ﺩﺭ ﻭﻋﺪﻩ ﺍم ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﻭﻓﺎ ﻧﻜﺮﺩم ، ﻣﺮﺍ ﺑﺮ ﺷﻤﺎ ﻫﻴﭻ ﻏﻠﺒﻪ ﻭ ﺗﺴﻠّﻄﻲ ﻧﺒﻮﺩ ، ﻓﻘﻂ ﺷﻤﺎ ﺭﺍ ﺩﻋﻮﺕ ﻛﺮﺩم [ ﺑﻪ ﺩﻋﻮﺗﻲ ﺩﺭﻭﻍ ﻭ ﺑﻲ ﭘﺎﻳﻪ ] ﻭ ﺷﻤﺎ ﻫﻢ [ ﺑﺪﻭﻥ ﺍﻧﺪﻳﺸﻪ ﻭ ﺩﻗﺖ ﺩﻋﻮﺗﻢ ﺭﺍ ]ﭘﺬﻳﺮﻓﺘﻴﺪ ، ﭘﺲ ﺳﺮﺯﻧﺸﻢ ﻧﻜﻨﻴﺪ ، ﺑﻠﻜﻪ ﺧﻮﺩ ﺭﺍ ﺳﺮﺯﻧﺶ ﻛﻨﻴﺪ ، ﻧﻪ ﻣﻦ ﻓﺮﻳﺎﺩ ﺭﺱ ﺷﻤﺎﻳﻢ ، ﻭ ﻧﻪ ﺷﻤﺎ ﻓﺮﻳﺎﺩ ﺭﺱ ﻣﻦ ، ﺑﻲ ﺗﺮﺩﻳﺪ ﻣﻦ ﻧﺴﺒﺖ ﺑﻪ ﺷﺮﻙ ﻭﺭﺯﻱ ﺷﻤﺎ ﻛﻪ ﺩﺭ ﺩﻧﻴﺎ ﺩﺭﺑﺎﺭﻩ ﻣﻦ ﺩﺍﺷﺘﻴﺪ [ ﻛﻪ ﺍﻃﺎﻋﺖ ﺍﺯ ﻣﻦ ﺭﺍ ﻫﻢ ﭼﻮﻥ ﺍﻃﺎﻋﺖ ﺧﺪﺍ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻳﺪ ] ﺑﻴﺰﺍﺭ ﻭ ﻣﻨﻜﺮم ; ﻳﻘﻴﻨﺎً ﺑﺮﺍﻱ ﺳﺘﻤﻜﺎﺭﺍﻥ ﻋﺬﺍﺑﻲ ﺩﺭﺩﻧﺎﻙ ﺍﺳﺖ .(ابراهیم/٢٢)

۴. راههای پنهان و آشکار دیگر:

بجز سه مورد فوق، شیطان از راههای بیشمار دیگری نیز میکوشد تا خود را تبرئه کرده و از زیر بار لعنت ها و اعوذ ها رها بشود از جمله ایجاد مرگ و میر با کمک بیماری [تا مردم بگویند که مثلا فلانی به دلیل سرطان مُرد، خدا او را برد]، ایجاد کشت و کشتار با کمک جنگ و خونریزی [تا مردم بگویند فلانی در جنگ کشته شد]، ایجاد بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله [تا مردم بگویند خدایا بس است دیگر. یا بگویند فلانی دچار قهر الهی شد و زیر آوار ماند یا در آب غرق شد و خدا او را از ما گرفت] و ترفندهای زیادی از این دست تا ایمان و باور انسانها را نشانه بگیرد و به آنها القا کند که پرستش خدا کار بیهوده ای است و جز ضرر هیچ چیزی از این پرستش عاید شما نخواهد شد.

اما یک سوال مهم:

شیطان چگونه این همه قدرت گرفت؟

پاسخ این سوال، در آینده و در یک مقاله مجزا داده خواهد شد.

پی نوشت:

همین حالا که این پست را میخوانید، یک عده معتقد هستند که این مطلب زیاده گویی و اغراق در باب شیطان است [بخاطر همان اتهام زدایی که شیطان از هزاران سال قبل پیگیر آن بوده است]. شاید این عقیده را شما هم در حال حاضر داشته باشید اما متاسفانه حقیقت همان چیزی است که در بالا خواندید.